Požádat o hovor

Спасибо за заявку,
в ближайшее время с Вами свяжутся!
Au
1,706.86 EUR
Ag
22.03 EUR
Pt
968.48 EUR
Au
1,706.86 EUR
Ag
22.03 EUR
Pt
968.48 EUR

Žlutý kov pouze na začátku vzestupného trendu

V současné době je na trhu se zlatem napjatá situace. Dragmetall obchoduje kolem 1800 dolarů za unci, ale je těžké předvídat, kam kurz půjde dál. Někteří odborníci věří, že kurz žlutého kovu poklesne na pozadí atraktivních akciových aktiv a bitcoinu pro investice. Jiní předpovídají nárůst citací zlata a uvádějí zpomalení hospodářského růstu předních mocností a zvýšení inflace.

Rick Rule, přední odborník na trh s přírodními zdroji a drahými kovy, ředitel společnosti Sprott U.S. (USA), se domnívá, že trh se zlatem je na počátku vzestupného trendu. Vzestupný trend se zpravidla vyvíjí po dlouhou dobu a prochází fázemi vzniku, růstu a útlumu. Například v minulém století začal růst zlatých citací v roce 1971 a skončil o 11 let později - v roce 1981. 21. století bylo ve znamení jedenáctiletého období bouřlivého shromáždění v 2000-2011. Uvažujeme-li o nedávném období historie zlatého trhu, můžeme vidět, že od začátku vzestupného trendu kurzu drahých kovů uplynuly pouze 4 roky. Proto nelze říci, že cena zlata již překročila nejvyšší bod. Se vší pravděpodobností je trend vzestupu teprve na počátku svého vzestupu a bude mít dlouhou jedenáctiletou vývojovou cestu, jak tomu bylo v minulosti (ne-li více, vzhledem k neobvyklé situaci v moderní ekonomice). Dragmetall ještě nepřekonal polovinu své růstové cesty.

Kurz zlata v posledních letech vzrostl téměř 2x - z 1000 na 1800 dolarů. Pro srovnání, cena žlutého kovu během vzestupu v 70-80. letech. zvýšil 24 krát - z 35 na 850 dolarů. Během druhého vzestupného trendu, v 2000s, se jeho cena zvýšila pouze 6x - z 256 na 1900 dolarů. V rámci trhu se žlutými kovy je nutné zohlednit délku a rozsah vývoje růstu.

Podle odborníka, když se vkladatelé obávají kupní síly svých úspor v tradičních aktivech, včetně měn, pak ceny zlata rostou. Pokud obyvatelé nedůvěřují bankovním vkladům a pokladním dluhopisům, pak jejich volba padá na drahý kov. Co se to děje na trhu pokladníků? Je třeba poznamenat, že nyní existuje mnoho lidí, kteří chtějí investovat peníze do cenných papírů. Americká vláda nabízí desetileté dluhopisy ministerstva financí s výnosem 1,25% ročně, zatímco dolar ztrácí svou hodnotu tempem 2-5% ročně. Kapitál vkladatele v dluhopisech se během 10 let sníží o 4% ročně, přičemž zohlední složitý úrok. Za 10 let získá investor přibližně třetinu kapitálu, který byl investován do dluhopisů. Brzy bude všem investorům jasné, že „pokladníci“ nejsou nejlepším investičním předmětem.

Držitelé vkladových účtů v bankách budou také čelit inflačním rizikům. Podle rozsáhlého plánu americké služby pro vnitřní příjmy budou bankovní účty sledovány u převodů finančních prostředků v hodnotě přesahující 600 dolarů. Cílem plánu je identifikovat bohaté daňové úniky. Záměry daňové služby jsou však dobré, dohled může vést i k porušování práv mnoha Američanů, kteří se nedopustili daňových podvodů. Prezident Joe Biden oznámil zahájení „velké resety“ bankovního systému. Jmenoval Saule Omarov do funkce vedoucího Úřadu správce peněžního oběhu, aby „ukončil starý bankovní systém“. Saule Tarihovna Omarova je americká vědkyně, profesorka bankovního práva na Cornellově univerzitě. Obhajuje socializovaný bankovní systém, v němž vklady soukromých bank spadají za určitých podmínek pod přímou kontrolu centrální banky. Nový bankovní režim se jmenoval „FedAccounts“. Účty budou pravděpodobně denominovány v „FedCoinu“, digitální měně centrální banky, s cílem zajistit účinnější sledování a kontrolu finančních transakcí občanů. Vývoj v americkém bankovním sektoru naznačuje nebezpečí finanční krize a možné stažení slušného množství peněz z bankovních účtů poměrně velkého počtu vkladatelů. Američané by raději přesměrovali tyto peníze na fyzická aktiva - drahé kovy, které jsou nejlepší formou rizikového pojištění. Zlato ve fyzické formě je hmotné ztělesnění peněz, které chrání fiat měny před nadcházejícím kolapsem.

Co přispěje k růstu kurzu zlata?

Politika kvantitativního uvolňování ze strany Fedu a dalších předních centrálních bank přiměje investory myslet na zlato. Stát vydává bankovky v nebývalém měřítku. Rozpočet je vyplněn „neefektivními“ penězi, pokud je považujete z hlediska kupní síly. Zápis z posledního zasedání Fedu naznačuje, že snížení měsíčních nákupů dluhopisů (které činily 120 miliard dolarů) může začít v listopadu. Je pravděpodobné, že k tomu dojde, když se Fed snaží udržet důvěru veřejnosti ve svou inflační strategii.

Objem veřejných dluhů a rozpočtových deficitů ve Spojených státech vzbuzuje vážné obavy. Na federální úrovni úřady dlužily 29 bilionů dolarů. Podle americké účetní komory přesahuje čistá současná hodnota celého systému sociálního pojištění 120 bilionů dolarů. To je hodně! Tento dluh je obsluhován pomocí národního důchodu, který se vypočítává takto: výše daní a poplatků minus výdaje. Národní příjem pak přichází s nedostatkem 4 biliony dolarů ročně. Tento rozdíl v rozpočtovém financování je nesmírně obtížné zúžit.

Celková hodnota všech drahých kovů a souvisejících aktiv ve Spojených státech činí pouze 0,5% celkových úspor a investičních aktiv. Podíl zlata a stříbra za posledních 30 let vzrostl z 1,5% na 2%. V současné době je každý důvod hovořit o začátku vzestupného trendu na trhu se zlatem. Usnadní to inflace, politiky kvantitativního uvolňování, vysoké zadlužení, záporné úrokové sazby a pokles dolarového indexu.

Dragmetall je aktivum, které chrání úspory před inflací. Americké ministerstvo práce uvedlo, že v září letošního roku se míra inflace zvýšila na 13 let vysoké 5,4%. O měsíc dříve to bylo 5,3%. Tohle je nejostřejší měsíční nárůst historie. Velkoobchodní cenová inflace se oproti loňsku zvýšila o 8,6%. Tato okolnost může vést ke snížení příjmů podniků a v důsledku toho poškodí ceny akcií. V tomto scénáři se zlato stane atraktivnějším přínosem pro investory. S nástupem zimy se ekonomická situace Američanů pravděpodobně zhorší. Správa energetických informací (USA) předpovídá, že účty za vytápění amerických domácností vzrostou oproti loňsku o 50%. Ceny energií v posledních několika měsících neustále rostou. Podle Mezinárodní energetické agentury celosvětová energetická krize zvýší poptávku po ropě ve výši půl milionu barelů denně a také urychlí inflaci a pomalé hospodářské oživení z následků pandemie. Pokud se náklady na energii budou zvyšovat, inflační tlak se zvýší, což povede ke snížení podnikatelské činnosti a ke zpomalení tempa hospodářského oživení.

Jak víte, kurz žlutého kovu je vyjádřen v americké měně. Slabší dolar tedy hraje do rukou drahého kovu. Omezení kvantitativního uvolňovacího programu Fedu by mohlo vést k vyšším výnosům dluhopisů v nadcházejících měsících a k posílení dolaru. Americká centrální banka však pravděpodobně ve střednědobém horizontu úrokové sazby nezvýší. Záporné úrokové sazby jsou další okolností, která vzbuzuje špatné myšlenky o budoucnosti americké měny. Za těchto podmínek banky poskytují bezúročné úvěry. Finanční instituce navíc nyní platí klientům za to, že si berou úvěr. Pokud nedojde k výraznému zvýšení dolaru, pak se žlutý kov stane vyhledávaným aktivem. Pokud Fed zvýší úrokové sazby na pozitivní úroveň, pak dojde k utrpení kurzu zlata. To se však pravděpodobně nestane.

Indie podporuje zlato

Sezóna svateb a svátků v Indii je jedním z hlavních důvodů růstu cen žlutého kovu. Země je vůdcem ve spotřebě zlata. V roce 2020 se kvůli pandemii nekonaly prázdniny v Indii. V loňském roce proto objem nákupů zlata značně poklesl. Indiáni nyní dohánějí ztracené příležitosti: velkolepě oslavují významná data a nakupují šperky z drahého kovu. Nyní země úspěšně vede kampaň za očkování obyvatelstva, což znamená, že pandemie je pod relativní kontrolou.

Obecně platí, že kurz drahých kovů trpí rallye burzy a americké měny. Tito silní zlatí konkurenti mají stále atraktivitu pro investory. Na základě geoekonomické situace se však vše může ve střednědobém horizontu dramaticky změnit až po explozi „finančních bublin“.

Ваш браузер устарел рекомендуем обновить его до последней версии
или использовать другой более современный.
Informace o ochraně osobních údajů
Kliknutím na tlačítko „Přijmout“ kdykoli souhlasíte s používáním cookies KALITA.GOLD, třetích stran a podobných metod optimalizovat webové stránky a jeho správnou funkci, stejně jako zobrazovat reklamy založené na zájmech. Také další metody používané pro pohodlné přizpůsobení webových stránek, vytváření anonymních statistik, propojení informací o používání těchto webových stránek a našich online reklam k objednání transakčních dat a jiných kontaktů zákazníků, nebo zobrazení personalizovaného marketingového obsahu na této webové stránce a jinde. Klikněte na „Zásady ochrany osobních údajů“, abyste se dozvěděli více o tom, jak používáme vaše data, kdo jsou naši partneři, s čím souhlasíte a jaké máte právo kdykoli odvolat. Kliknutím na „Přijměte“ souhlasíte s používáním těchto technologií a zmíněnými zpracovatelskými účely. Souhlas můžete odmítnout zde nebo jej kdykoli odvolat v zásadě ochrany osobních údajů.